Právě je 22 črc 2018, 02:28

Google


Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
 Slovník sat.pojmů 
Autor Zpráva
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 19 říj 2007, 17:38
Příspěvky: 1138
Odpovědět s citací
Příspěvek Slovník sat.pojmů
Slovník sat.pojmů

:idea: STB (Set Top Box): Digitální satelitní příjmač.
:idea: DVB (Digital Video Broadcasting): DVB charakterizuje přenosovou cestu (S-satelitní, T-terestriální, C-kabelová), tedy (DVB-S, DVB-T, DVB-C).
:idea: PAL (Phase Alternate Line): Barevný systém používaný v Evropě.
:idea: S-VIDEO: Speciální Video výstup bez Audia, který poskytuje vynikající obrazovou kvalitu.
:idea: MPEG (Moving Pictures Experts Group) Název pracovní skupiny, která od roku 1988 pracuje na standardu pro přenos videa, audia a dat.
:idea: MPEG-2 (Moving Picture Experts Group Layer 2): Digitální formát,jehož datoví tok,může dosáhnout až 100 Mbit/s.
:idea: HDTV (High Definition Television): Budoucí systém televize,který počítá s více jak dvojtým počtem obrazových řádků,než u dnešních klasických TV.
:idea: FTA (Free To Air): Označení pro nekódované vysílání.
:idea: OSD (On Screen Display): Obrazové menu.Komunikace mezi satelitním příjmačem a uživatelem (takzvané obrazové info).
Standardně jsou příjmače vybavené minimálně angličtinou a němčinou.
:idea: EPG (Electronic Program Guide): Elektronický programový průvodce. EPG je funkce přijímače, prostřednictvím které jsou uživateli
poskytnuty informace o vysílaných programech. Většina TV stanic nabízí prostřednictvím EPG televizní program své stanice na několik dní dopředu. Uživatel si může vybraný program označit a přijímač mu ho těsně před jeho vysíláním připomene, nebo na něj přímo přepne (v závislosti od nastavení této funkce).
:idea: FEC (Forward Error Correction): Korekce chyb při přenosu digitálního signálu.Do přenášeného signálu jsou přidané informaci o nadbytečnosti informačního signálu.Úlohou je rozpoznat chyby, které vzniknou při přenosu. V praxi se setkáváme s hodnotami 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 a 7/8.
:idea: DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control): Používá se buď k ovládaní multiswitchu (přepínaní vícero LNB), nebo k řízení motorického DiSeqC natáčení paraboly.
:idea: HDD (Hard Disk Drive): (hardisk) Satelitní přijmač, který je vybaven hradiskem.Na sat. příjmači je možné zaznamenávat vysílaný program.Po sléze si zaznamenané vysílání přehrát.
:idea: SR (Symbol Rate): (Symbolová rychlost) Je počet symbolů,které přejdou systémem (multiplexem).Pro označení Symbolu se také používá , ,Baut´´.(počet symbolů/s.).Nejběžněji používaná SR 22 000 a 27 500.
:idea: QPSK (Quadrature Phase Shift Keying): Způsob digitální modulace.
:idea: ID (Identification): Identifikační řetězec označující providera, transpordér, kanál , službu.
:idea: A-PID (Audio Packed IDentification): Jednotlivé audio nosné TV programů nebo rádio stanic v digitálních paketech musí být vzájemně
identifikované. Tuto identifikaci zabezpečuje čtyřmístné číslo, v hexa-decimální soustavě to jsou teoreticky možné kombinace 0000 - FFFF. Je to důležité hlavně proto, aby se programy v různých SCPC paketech vysílajících z jednoho transpondéru vzájemně nepřekrývali, resp. nerušili.
:idea: V-PID (Video Packed IDentification): Jednotlivé TV stanice přenášené v jednom digitálním paketu musí být vzájemně identifikované.
Obdoba vlastnosti pro Audio PID.

:idea: RS-232 : Sériové rozhraní pro připojení k počítači za účelem nahrání nového software nebo úpravy settingu.
:idea: EMU: Emulátor kódovacího systému a přístupu. Po aktivaci teto funkce je možné sledovat kódované programy které EMU dokáže dekódovat.
:idea: USB: Univerzální sériové rozhraní pro připojení k počítači za stejným účelem jak RS-232 jen na vyšší rychlosti. Navíc přes toto rozhraní je možné při některých modelech přijímačů přenášet i data z HDD/přijímače do počítače.
:idea: USALS: Tento údaj v digitálním přijmači znamená, že v spolupráci s DiSEqC motorem reagujícím na povel Goto X stačí v přijmači zadat je zeměpisnou polohu města příjmu. To značně zjednodušuje instalaci a nastavení natáčecího zařízení.

ROZPRACOVANÉ

_________________
Obrázek

:99: Mezi 28,5 E W až 30 W :99:
:arrow:AzBox HD Elite , HD-BOX FS-9200 PVR , He@d Medialink 9700 HD , Dreambox DM 500-S , Dreamsky DSR 7500 , Dreamsky NXP 256 HD
:arrow:Tv Panasonic TX-P42X10Y
:arrow:Motor SG-2100BS http://www.forum.satdigitalne.cz
:arrow:SatFinder Openbox SF 20
:arrow: :57: Přístupové karty Gital , SkyLink :57:

Všechny uvedené návody slouží výhradně na studijní účely, pro příjem kódovaných programů si pořiďte oficiální dekódovací kartu.
Na SZ, které se netýkají ,,funkčnosti fóra,,již neodpovídám.Na dotazy ohledně sat. přijmu je vytvořeno fórum.
Kdo neumí používat tlačítko HLEDAT ,ten si nezaslouží odpověď.


25 lis 2007, 09:31
Profil
Odborník
Odborník
Uživatelský avatar

Registrován: 22 lis 2007, 09:14
Příspěvky: 4111
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Slovník sat.pojmů
Digitální televize


:arrow: Teorie digitální televize


Digitální televizí DVB (Digital Video Broadcasting ) označujeme vysílání televizního programu v digitalizované formě. Snímaný obraz a zvuk je měněn na binární kódy. Šíření těchto dat k uživateli probíhá mnoha způsoby:

:!: · DVB-S (Satellite) družicové digitální televizní
:!: · DVB-S2 - High-definition video MPEG-4
:!: · DVB-T (Terrestrial) zemské digitální televizní vysílání
:!: · DVB-C (Cable) kabelové digitální televizní vysílání
:!: · DVB-H (Handhelds) digitální televizní vysílání pro mobilní příjem
:!: · DVB-MHP (Multimedia Home Platform) interaktivní aplikace v digitálních televizích

:!: Japonsko používá příbuzný systém ISDB, USA pro anténní příjem ATSC.

Analogovou techniku lze velice zjednodušeně definovat jako přenos signálu formou +/-. Digitální techniku pak jako přenos signálu formou 1/0.

Většina digitálních přenosových norem pracuje s komprimací dat, tj. datová množství původního digitálního signálu jsou podle nároků na kvalitu redukována (zmenšení bit-rate). Dnes je nejvíce používán datový redukční systém MPEG a existuje pro audio i video signály. Existuje velká škála kodeků k ukládání a přenosu dat založených na MPEG , patří mezi ně i dnes tolik oblíbený MP3 či běžné DVD normy.

Digitalizace signálu umožňuje masový rozvoj kombinovaných dodatečných služeb, jako jsou rozšířené teletexty, označení programů, EPG či Triple-Play (paralelní šíření televize, telefonu a internetu stejnou přenosovou cestou). Zřízení zpětného kanálu umožňuje interaktivní služby.

Digitální přenos má obrovskou výhodu v kompatibilitě s počítačovým systémem a v úspoře nákladů (digitální program kapacitně spotřebuje pouze desetinu až pětinu analogového kanálu). Digitální signály lze šířit v počítačových sítích resp. po internetu a s odpovídajícím zařízením opět reprodukovat (např. IPTV). Digitální signály (anglicky Streams) lze přenášet v různých normách, které jsou sice příbuzné, ovšem nikoliv kompatibilní. Jelikož je dnes navíc mnoho programů dále kódováno, k příjmu je zapotřebí kromě přijímače ještě modul, většinou ve formě zásuvné karty.
Přístroje umožňující příjem více platforem ve více kódovaných systémech se obecně nazývají CI CAM - receivery = Common Interface - Conditional Access Module. Opakem jsou například přijímače d-box pro příjem pouze paketu Premiere či oba typy přijímačů pro příjem paketu DigiTV.

:arrow: Historie digitální televize

Digitální televize byla poprvé nabídnuta komerčně v USA na jaře 1994 přes satelit pod označením DirecTV.
Na konci roku 1993 se dohodlo 12 evropských zemí na co nejrychlejší specifikaci přenosu digitální televize prostřednictvím satelitu a kabelu. Plánovaným termínem počátku byl rok 1995.

Průkopníkem se stalo 28.7.1996 Německo s projektem DF1 (Digitales Fernsehen 1). Projekt byl totálně neúspěšný, nenašel publikum a tak se z něj transformoval projekt Premiere skupiny Kirch, který svůj pozdější úspěch založil na tématicky bohaté skupině programů. Malí provideři bez velkého technického zázemí začali využívat technologické možnosti digitálu a posílají tv signál prostřednictvím DSL resp. nebo internetu k dalšímu zpracování v uplinku. Nastal zásadní pokles nákladů.

Průkopníkem DVB-T v Evropě byla jednoznačně Anglie – již od roku 1996. V pozemním paketu Freeview dnes vysílá cca. 30 programů. Dnes existuje pro tento trh více než 120 nekódovaných programů přes satelit.Placená nabídka BSkyB (Sky Digital) je zdaleka nejobsáhlejší v celé Evropě. Od roku 2004 se objevují programy HDTV. BSkyB patří do skupiny mediálního krále Ruperta Murdocha (News Corporation).

Téměř všechny holandské plnoformátové programy satelitní signál kódují, protože nabízejí téměř vždy originální jazyk s titulky. Hlavním zástupcem na trhu je Canal Digitaal (kabel i satelit).

Podobná situace je ve Skandinávii a ve východoevropských zemích s výjimkou Ruska. Kvůli licenčním problémům musí provideři důkladně kódovat. Malý reklamní trh tento stav jen podporuje.

Belgie se oproti tomu specializovala na kabel. Také ve Švýcarsku jsou digitální pakety jako Teleclub nabízeny pouze kabelově.

Ve Francii dominují tři velcí provideři: Canal Satellite numerique (známý spíše jako Canal+), AB Sat a TPS (Télévision par satellite). TPS a Canal+ jsou v současné době spojeny v jeden koncern.

Prostřednictvím satelitu Eutelsat vysílá Sky Italia, hlavní italský provider. Majitel a kódovací systém je identický jako v Anglii – Rupert Murdoch. Sky Italia původně vznikla fůzí dvou konkurentů: STREAM a TELE+.

Také ve Španělsku proběhla velká fůze dvou digitálních platforem Vía Digital společnosti Telefónica a Canal Satélite Digital firmy Sogecable. Vznikl gigant evropských rozměrů Digital +. V kabelu zde dominují dvě firmy - AUNA a ONO.

Rozpracováno

_________________
Offset Al 105x95cm + 2x80, GI 0,2dB, SG2100, 75°E - 30°W.
I wish people who have trouble communicating would just shut up!


21 lis 2008, 13:37
Profil
Odborník
Odborník
Uživatelský avatar

Registrován: 22 lis 2007, 09:14
Příspěvky: 4111
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Slovník sat.pojmů
LNB

LNB je anglická zkratka pro low-noise block converter, čili nízkošumový konvertor. Jedná se o v pořadí první elektronické zařízení v sestavě pro satelitní příjem, ležící v ohnisku parabolické antény. Jeho úkolem je převádět satelitní frekvence celého frekvenčního pásma (např. 10,7–11,75 nebo 11,8–12,75 GHz) do pásma 950–2150 MHz a tím umožnit přenos koaxiálním kabelem a následně příjem v satelitním receiveru. LNB se skládá z nízkošumového zesilovače (LNA) a skupinového měniče. Podud je domontován ještě feedhorn, označuje se konvertor také jako LNBF (low-noise block feed) nebo LNF (low-noise feed).

Většina LNB je dnes schopna dělit jednotlivé polarizační roviny (horizontální, vertikální nebo kruhové polarizace). V původních satelitních sestavách ovšem musely být LNB otáčeny mechanicky (ručně!) nebo pomocným zařízením.

Napájení LNB probíhá dálkově anténním kabelem. Od konce 80. let se etabloval standard Marconi, který umožňuje volbu polarizační úrovně velikostí napětí (14 voltů vertikální, 18 voltů horizontální). U univerzálního LNB (10,7–12,75 GHz) může být alternativně volena překrývající přepínací frekvence (22 kHz ±20 %) k dalšímu highband pásmu. Aby bylo možno obsluhovat dvě a více přepínacích kritérií, vyvinuly na počátku 90.let společně satelitní provider Eutelsat a firma Philips digitální řídící sběrnici DiSEqC se zpětným kanálem. Tato umožňuje řízení až 256 různých komponent. DiSEqC komponenty pracují s provozním napětím 12 voltů, aby zajistily redukci ztrát. Vše je zabudováno do vodotěsného obalu k ochraně proti vlhkosti, prachu a prudkým výkyvům teplot.

Původní satelitní příjem pro koncového uživatele byl umožněn díky satelitům DFS Kopernikus, které pracovaly ve frekvenčních pásmech 10,95–11,7 a 12,5–12,75 GHz. Tím byly stanoveny i základní vymezení Low-Band (10,7–11,7 GHz) a High-Band (11,7–12,75 GHz). LNB, které byly jako první schopny přijímat obě pásma, se označují jako Universal-LNB. LNB z proncipu umí převádět jak analogový, tak digitální signál. Pokud ovšem pro digitální příjem použijeme Low-Band LNB, nenaladíme stanice mající parametry vyšší než 11,7 GHz.

Veškeré popisy platí o LNB určená pro příjem Ku-Band (pásma). Existují samozřejmě další frekvenční pásma pro jiná využití jako Meteosat-LNB, L-Band LNB, S-Band LNB či C-Band LNB.

Základní typy

* Single LNB s jedním výstupem pro jeden receiver.
* Twin LNB s dvěma nezávislými výstupy pro dva receivery. Multipřepínač je integrován.
* Quad LNB se 4 nezávislými výstupy pro 4 receivery. Multipřepínač je integrován.
* Octo-LNB s 8 nezávislými výstupy pro 8 receiverů. Multipřepínač je integrován.
* DUO-LNB neboli Monoblock LNB: lze přijímat dvě sousední satelitní pozice jedním LNB. Řízeno integrovaným DiSEqC přepínačem. Lze kombinovat i s Twin či Quad.
* Unicable LNB má jediný výstup, kterým může přijímat signál více receiverů jedním koaxiálním kabelem. Unicable LNB ovšem nevysílá jinak obvyklé kompletní frekvenční pásmo, ale pro každý receiver jedno uživatelské pásmo UB (=User Band) („UB Slot ID“ a „UB frekvence“). Volbu programů řídí také DiSEqC přepínač. Výstupní frekvence na LNB se nemění. Unicable LNB bývá zpravidla určen pro 4 přijímače, výjimkou není ani varianta pro 16 přijímačů, ovšem pouze u provedení konkrétních značek.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
Offset Al 105x95cm + 2x80, GI 0,2dB, SG2100, 75°E - 30°W.
I wish people who have trouble communicating would just shut up!


10 bře 2009, 08:53
Profil
Odborník
Odborník
Uživatelský avatar

Registrován: 22 lis 2007, 09:14
Příspěvky: 4111
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Slovník sat.pojmů
Dodatky

Latitude - φ (fí) - latinsky latitudo - zeměpisná šířka - úhel (ve stupních) udávající severní či jižní vzdálenost bodu zemského povrchu od 0° (rovníku)

Longitude
- λ (lambda) - latinsky longitudo - zeměpisná délka - pozice bodu zemského povrchu západně či východně od 0° (nultého poledníku) - řecký astronom a matematik Hipparchos (cca. 190–120 p.n.l.) rozdělil zemi v západním/východním smětu na 360°

Altitude - zeměpisná výška (letu nad hladinou moře)

Elevace - lat. elevare (zdvihnout) - výška nad hladinou moře

Azimut - z arabského as-sumut (cesty) - termín označující horizontální úhly orientované podle světových stran. Astronomicky je to úhel mezi úrovní poledníku a hvězdou, s satelitní technice označuje horizontální (vodorovné) nasměrování antény, tedy opak elevace, která udává vertikální (svislý) úhel mezi horizontem a směrem antény.

Skew - odchylka vertikální polarizace přijímaného signálu od geografické vertikály. Jinak též LNB-Tilt.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
Offset Al 105x95cm + 2x80, GI 0,2dB, SG2100, 75°E - 30°W.
I wish people who have trouble communicating would just shut up!


16 dub 2009, 12:29
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
[ Time : 0.051s | 13 Queries | GZIP : On ]